V Praze máme nejlepší pestrost terénu, říká cyklo instruktorka Zuzka

Zuzka Pšeničková obvykle začíná svou instruktorskou sezónu ještě před začátkem prázdnin na víkendovém kempu v Černém Dole v Krkonoších. V létě se s ní potom můžeš potkat v Praze na klasických cyklo kempech, ale ráda učí i nejmenší cyklisty v rámci BAMBINI cyklo kempů. O tom, jak je v Praze blaze, ti řekne v následujícím rozhovoru.

Kolikátou sezónu už celkem učíš?

U Topsports učím druhou sezónu a musím říct, že mě to opravdu naplňuje neuvěřitelnou energií. Děti jsou naprosto upřímné, snaživé a taky se mi líbí, že až neuvěřitelně rychle chápou různé pohybové aktivity. Na kole, ale i třeba při doplňkových hrách, kterými kemp prokládáme. 

Nejčastěji učíš na pražských cyklo kempech. Co by ti v Praze mohly jiné děti závidět?

Dle mého názoru je v Praze nejlepší pestrost terénu. V areálu Cukrkandl v Modřanech máme přístup k mnoha terénům, jako je například travnatý povrch, beton, písek nebo pumptracky. To jsou uměle vytvořené přírodní nerovnosti, lidově bych to nazvala boulemi. (směje se) 

Nejsou takové aktivity pro začátečníka příliš náročné?

Děti vedeme od úplných základů až do úrovně, kterou si na začátku kempu neuměly některé ani představit. Slalom mezi kuželkami zvládne skoro každý, ale přejet naše překážky, pumptracky či zdolat malý potůček v lese, to už je něco, nemyslíte? Osobně miluji tu jejich radost, když překonají svoje dosavadní schopnosti.

Vyjíždíte s dětmi na kole i mimo areál Cukrkandl?

Jistě! Výlety v Praze jsou fakt pecka. Blízký lesík je prima při teplejším počasí, protože poslouží zároveň i jako schovka před sluníčkem. Dále musím zmínit dopravní hřiště, na které vede výborná cyklostezka. Děti se naučí, jak bezpečně a ohleduplně jezdit na stezkách a zároveň se naučí značky a pravidla silničního provozu, která si hned v praxi na hřišti vyzkouší. Jeden den v týdnu se potom vydáme na celodenní výlet.

A kam jezdíte na celodenní výlet? Na co se můžeme těšit? 

Vyrážíme po cyklostezce do Braníka, kde si v naší půjčovně vypůjčíme koloběžky a vydáme se vyzkoušet i jiný pohyb než jízdu na kole. Koloběžky máme všech velikostí, stačí si vybrat tu správnou a pokračujeme stezkou kolem Vltavy až na náplavku. Cestou často potkáváme nutrie nebo labutě, což dětem výlet zpestří. V Braníku se zastavíme také v lanovém parku tvořeném z různých pavučin a skluzavek. Děti si tam opravdu vyhrají. Pak už se jen vracíme s utahanými cyklisty do Modřan stejnou cestou jako ráno.

Vzpomínáš si na nějakou vtipnou historku, kterou jsi na kempu zažila?

Vtipných historek je spoustu. Přijde mi, že každý den na kempu zažíváme tolik legrace a historky, které se nezapomínají. Přesto bych jednu ráda vyzdvihla. Stala se na kempu BAMBINI, kde jsou nejmladší bikeři do pěti let. Jedno ráno přišla holčička a v ruce držela knížku. Povídala, že nám tu knížku chce moc ukázat. Než nám knížku ukázala, její maminka se omlouvala, že ji bez té knížky nemohla dostat z bytu a dodala, ať si to nebereme osobně. Holčička nám poté ukázala knížku, kde bylo napsáno: „Potřebujete zhubnout? Tohle jsou nejlepší recepty.“ Tak jsme se tomu společně všichni po ránu zasmáli. (směje se)

Před pár dny jsi vybojovala bronz v nominačním závodě sportovního aerobiku v Lounech. Co to pro tebe znamená?

Bronz je pro mě velkým potěšením, protože čekáme už dva roky, abychom mohli s touto sestavou na závody. Narušila nám to pandemie a poté jsme měli další potíže, potkalo nás zranění. Celkově to pro nás nebylo lehké a o to víc jsem spíš šťastná, že jsme všechno zvládli a na závody jeli. Třetí  místo je pro nás skvělou třešničkou na dortu, ale hlavně teď máme nakročeno k účasti na mistrovství Evropy v Bruselu, popřípadě mistrovství světa v Ostravě. To ale musíme ještě počkat na výsledky z dalších nominačních závodů.

Jsou to právě tvé vlastní sportovní úspěchy, které tě motivují vést děti k tomu, aby si vytvořily ke sportu hezký vztah?

Určitě v tom jistá spojitost bude. Strašně ráda vidím, jak se děti rychle učí a jak jsou vnímavé. Trénuji děti i přímo u nás v klubu, ale snažím se být všestranná a ve volném čase zkouším jiné sporty než aerobik. K tomu chci vést i děti, rozvíjet je různými směry. Zrovna jízda na kole je jednou z mých oblíbených činností, proto také netrénuji jen aerobik, ale účastním se i super cyklo kempů, které mi dávají zase úplně jiné zkušenosti.

A jedna otázka na závěr. Proč by se měli bikeři, zkušení i nezkušení, přihlásit zrovna na kemp v Praze?

No to je jasný přeci! Protože jsme tu nejlepší tým instruktorů. Ne, to si dělám srandu. Skvělé instruktory máme ve všech městech. Podle mě je v Praze opravdu mnoho možností, kam se vydat a zdokonalit svou jízdu na kole. V Praze je blaze a proto se moc těším na další nadšené cyklisty, se kterými budu mít tu čest potkat se a něco nového je naučit. Tak placák na to!

Zuzka na cyklo kempu


Se lvem Alexem během závěrečného závodu