Poděbradský triatlon chci vyhrát

Jan Šneberger je aktuální mistr ČR ve středním triatlonu, vítěz českého poháru v dlouhém triatlonu 2023 a vítěz Poděbradského triatlonu 2021. Tyto úspěchy ho jistě řadí mezi favority letošního ročníku Poděbradského triatlonu. Jak se mu závod líbí, jak se na něj připravuje a jaké má ambice se dočtete v článku.

Jak se ti líbí Poděbradský triatlon?

Co moje triatlonová paměť sahá, vždy to byl tradiční domácí otvírák sezóny. Cyklistická trať se postupem času změnila, ale pořád je to krátký rychlý závod s příjemnou atmosférou a spoustou známých tváří. Závod jsem absolvoval mnohokrát a někde jsem slyšel, že se mi tam snad kdysi i podařilo zvítězit. Dobře si pamatuji akorát poslední – loňský ročník, a tam jsem nevyhrál. Ostatní starty se mi slévají dohromady. Pokud to zrovna nekoliduje s větším závodem, tak na startu nikdy nechybím!

Jak si můžeš nepamatovat svoje vítězství z ročníku 2021?

Už jsem starší člověk, můžu si to dovolit. Zřejmě tehdy nebylo tak těžké vyhrát a emoce evidentně nebyly silné. Vážně si to nevybavím. Poděbradský triatlon je hlavně společenská událost – začátek nové sezóny. Závod sám o sobě je třešnička na dortu.

Co se ti na tomto závodě nejvíce líbí?

Místní podmínky jsou pro závod ideální. Uzavřený areál, čistá voda, a taky velké parkoviště, kde se dá zastavit s obytným autem. Je to výborný start do domácí sezóny. Často tam bývá hezké počasí, ovšem pamatuji i velmi studený ročník, ten se mi třeba do paměti zapsal, kdyby to někoho zajímalo.

Mě to teda moc nezajímá, ale evidentně chceš abych se tě na to zeptal. Takže jak na ten ročník vzpomínáš?

Právě naopak, doufal jsem, že se nezeptáš. No prostě byla zima. Ve vodě i na vzduchu. A na kole se mi zasekl zip na větrovce, kterou jsem pak měl celou cyklistiku nafouklou jako padák. Překvapivě se ten závod moc nevydařil. Hlavně na kole, do teď jsem nepřišel na to, proč jsem tehdy jel tak pomalu. Záhada.

Jak probíhá příprava na sezonu?

Příprava jede, občas podle plánu, občas bez plánu, občas mimo plán, ale v průměru jsem spokojený. Vždy by to mohlo být lepší, ale taky horší. Nějaká forma se rýsuje. Závody ukážou, na koho to bude letos stačit.

Jaké máš ambice do závodu?

Chci vyhrát. Loni mi cestu na první místo překazil Pavel Wohl. Byl to favorit, závod měl pod kontrolou, ale útok na něj mi překazila hlavně chyba na cyklistice. Sjel jsem omylem z trati a ztratil příliš času. Zamrzelo to, cítil jsem se dobře a věřil, že na Pavla před cílem dosáhnu. Byl na dosah. Ale takové věci se při závodech stávají. Těším se na letošní poděbradskou kapitolu.

Letos se běžecká část bude konat jen na jednookruhové trati, je to podle tebe dobré rozhodnutí pořadatelů, nebo máš radši závody, kde se běží více okruhů a můžeš si tak lépe kontrolovat pozici?

Raději bych starý dobrý dvouokruh. Rád porovnávám historické časy. Takhle se pojede od znova. Takže za mě škoda. Jinak je mi to jedno. Na delších tratích mám ale radši více okruhů, ať už kvůli kontrole pozice, lepším možnostem občerstvování nebo čistě z psychologických důvodů. Více okruhů si umím lépe zpříjemnit nastavováním postupných cílů.

Je něco, co bys chtěl pořadatelům vzkázat, aby na závodě vylepšili?

Loni jsem na trati cyklistiky jel sám na druhém místě. První závodník měl před sebou vodiče a já bohužel v té rychlosti na kruhových objezdech hned nevěděl, kterým sjezdem odbočit. Takže pokud bych mohl poprosit o nějaké značení nebo koridory na kruhových objezdech. Jinak je trať samozřejmě jednoduchá a vůbec celý závod bývá po organizační stránce výborný!

Jaké další závody máš v plánu?

Letos nebudou Poděbrady mým otvírákem sezóny. Už ani ne za tři týdny mě čeká poloviční Ironman ve Valencii a tři týdny na to další poloviční Ironman na Malorce. Závodů bude hodně doma i v zahraničí. Zejména teď v dubnu, v květnu, červnu, červenci, září a možná i říjnu, listopadu i prosinci.